Секрет успішності бізнесу, доступний лише обраним
Наталія Тулінова, СЕО консалтингової компанії «Здорові комунікації»
На пострадянському просторі дотепер прийнято вважати, що запорукою життєвого успіху є високий рівень IQ, престижна освіта, професійний досвід. Не будемо заперечувати їхньої цінності. Але наскільки наявність цих базових констант дійсно визначає межі того, чого людина може досягнути? Чи є якійсь таємний інгредієнт, який перетворює всі ці знання та навички на карколомну кар’єру? Відповімо однозначно: так! Це життєва енергія людини, або VQ — коефіцієнт життєвої енергії. Про значущість енергійності лідера як аеродинамічної сили, що піднімає бізнес на вершини успіху, розповідає у своїй статті Наталія Тулінова, СЕО консалтингової компанії «Здорові комунікації».
ОБРАЗ ЛІДЕРА
Кого ви уявляєте собі, коли мова заходить про успішні бізнеси, про компанії-«єдинороги»? Гадаю, що ваша уява малює харизматичного, енергійного лідера, здатного підкорювати серця та розум інших людей, запалювати в них бажання бути дотичними до здійснення Великої Мрії. Чи не так? Багато хто відвідує масштабні конференції, де відомі та успішні заряджають глядацьку залу мотивацією до перемог. Так, вони намагаються поділитися власним алгоритмом досягнення успіху, але є те, чого не вивчиш в університеті, не отримаєш разом із дипломом престижної бізнес-школи, не купиш за гроші. Це життєва енергія лідера! Саме вона визначає ту силу, з якою бізнес рухається вперед. Разом із високим загальним інтелектом IQ, розвиненим емоційним інтелектом EQ, адаптивними можливостями організму (AС ― adaptive capabilities) коефіцієнт життєвої енергії VQ формує потужний квадрант — основу значущих кар’єрних та бізнес-досягнень.
НОВЕ ПОНЯТТЯ В БІЗНЕС-ПСИХОЛОГІЇ
Поняття VQ (Vitality Quotient), або коефіцієнт життєвої енергії, ввів в управлінський ужиток французький психолог П’єр Касс. Цим терміном він визначає здатність лідерів підтримувати себе в енергетично зарядженому стані й заохочувати інших іти за собою. Успішний лідер — це двигун бізнесу. Саме він передає свою енергію співробітникам. Основний показник тут — швидкість прийняття рішень та швидкість реалізації їх у компанії. Чим вищий VQ у топ-менеджменту, тим динамічніше управління. І тим успішніша компанія.
Процес розвитку бізнесу динамічний. У світі інновацій та технологій не відповідати вимогам цієї динаміки неможливо. Тому для шаленої швидкості потрібне особливе паливо. І це енергія лідера!
Життя в парадигмі бізнесу, щоденні зустрічі, переговори, складності, люди та команди, розв’язання робочих завдань вимагають від лідера адреналіну, відповідальності, призводять до стресу і хронічного браку часу. Необхідність швидко адаптуватися, знаходити рішення і так само швидко втілювати їх у життя вимагає не просто професійних знань чи управлінського досвіду — вона вимагає енергійності. Саме тому не взаємозамінні, а взаємонеобхідні усі види інтелекту!
ДЕ ШУКАТИ ЕНЕРГІЮ ЛІДЕРУ?
Аби джерело енергії було невичерпним, у власника має бути головна мета всього життя. З цієї мети, наче з іскри зі свічок внутрішнього згоряння, запалюється паливо у двигуні, і всі складні механізми бізнесу розпочинають синхронізований рух. І ми бачимо, як стрімко, наче ракета, рухається бізнес до здійснення своїх цілей!
Енергійність, як засвідчують нейропсихологи, — вроджена риса. І тому не кожен здатен бути лідером. Навіть якщо люди мають однакові умови, використовують однакові алгоритми побудови бізнесу, рівень особистих досягнень буде залежати від VQ!
Чим вища життєва енергія людини, тим сильніше він прагне до професійного та особистісного розвитку, до життя в усвідомленості та в органічному позитивному впливі на оточення. Для власників і лідерів організацій наявність внутрішньої мети, мотивації та енергії — must have на висококонкурентному ринку. Особливо це стосується медичної сфери, де від команди вимагається більше, ніж в інших галузях: окрім професійності, ще й співчуття та сервісність, самовідданість, а інколи навіть і жертовність. Якщо лідерських якостей замало, то шлях до омріяних результатів буде важким і тривалим, а зусилля для створення «зарядженої» команди ― марними.
ЗАЛЕЖНІСТЬ РЕЗУЛЬТАТІВ ВІД VQ ЛІДЕРА
Підприємець або керівник має випереджати інших. Однак чим швидше він рухається, тим тяжче йому тягнути за собою свою команду, яка перестає відповідати його енергії та внутрішнім змінам. І часто він стикається з тим, що має сам побудувати собі фундамент, бо команда не витримує його темпу.
Але часто бізнеси є невдалими не через команди, фінансування, тиск конкуренції або податки, а через відсутність у лідера достатньої кількості енергії, якою б він запалював себе та людей знову і знову! Компанія завжди обмежена лише опором і перепонами самого власника, та її розвиток частіше за все залежить саме від фанатичної енергії її творця.
Керівник з енергією лідера не залежить від настроїв, амбіцій та примх людей, які його оточують та які на нього працюють. Навпаки ― це їхній настрій та внутрішня мотивація залежать від енергетичного поля, яке створює навколо себе бос.
УМОВИ СТВОРЕННЯ ВИНЯТКОВИХ КОМПАНІЙ
Щоб розвивати виняткову компанію, лідеру потрібні нові навички, нове розуміння, нові знання, нові емоції, нова мудрість, нова парадигма ставлення до швидких змін. Енергійний керівник не виносить тиранії рутини та бюрократії. Тому що зараз процес управління будь-якою організацією ― це процес, націлений на підкорення людей: їхніх сердець, душ і розуму. Без цих чинників діяльність будь-якої компанії беззмістовна. Автократичні, технократичні та нудьгуваті керівники мають залишитися в минулому. Потрібні ті, хто запалює серця. А зробити це можна лише за наявності несамовитої енергії на звершення!
ЯК ПЕРЕВІРИТИ СЕБЕ НА ГЕН ЛІДЕРСТВА?
Успішними стають не ті, хто багато знає, а ті, хто прагне до нових знань та освоєння нових обріїв. Ті, хто сприймає швидкість змін як можливість створювати нові послуги й задовольняти нові потреби людей, мають усі підстави бути успішними. Успішними в широкому сенсі цього слова: не тільки фінансово, але й духовно через самореалізацію та відчуття особистої відповідальності за покращення світу, в якому ми всі живемо.
Лідери не зупиняються. Вони постійно ставлять собі купу питань та шукають на них відповіді. І найголовніші з цих питань:
-
- Як я можу зробити цей світ кращим?
- Чому саме ця мета допомагає мені рухатись уперед?
- Як допомагають у цьому люди в команді, та чи найняв би я їх ще раз, якби довелося?
- Як мені ставати кращим для тих, хто є ядром у компанії, та продукувати енергію для змін?
УСПІХ БІЗНЕСУ ЯК РЕЗУЛЬТАТ УПРАВЛІННЯ ЕНЕРГІЄЮ ЛЮДЕЙ
Енерджі-менеджмент — нове явище в нашому бізнес-середовищі. Але для подальшого тривалого існування разом для компаній та команд стало вкрай актуальним мати можливість зарядити і розрядити батарею команди й виміряти свою власну енергію.
Йдеться про сили людей у команді. І якщо вони відсутні, ми сповзаємо за шкалою результатів, а отже, і наш бізнес теж сповільнюється. Сьогодні більшості людей вистачає кваліфікації, та вони вміють робити те, чого від них вимагає компанія. Їм навіть вистачає соціального пакету та мотивації, тому що їм подобаються їхні «плюшки». З погляду умов праці нібито все цілком гармонійно.
Але якщо говорити про те, чого не вистачає, ― то людям не вистачає сил. Людина з акумулятором, що сів, пропонує все менше ідей, усе менше реалізує і все більше чекає. Відстає за термінами та якістю роботи, починає нудьгувати, «тихо підбурює» інших своєю бездіяльністю і в якийсь момент переходить у «сплячий» режим. Відчуваючи дефіцит сил, люди рятуються кофеїном на роботі і чимось гарячішим удома.
І якщо організація хоче досягати значущих показників, потрібно звернути увагу на цей ресурс. Це замкнуте коло: немає сил у керівника ― команда без сил, немає сил у команди ― керівник у глухому куті.
РОБОЧА ЕНЕРГІЯ — ПОНОВЛЮВАНИЙ РЕСУРС
Якщо ви власник чи керівник організації ― не втрачайте власної енергії. Ваші відчай, тривога, безпорадність, втрата цілей та мотивації заразливі, наче коронавірус! Ваш бізнес не витримає «безсилої хворості» керівника, команда буде така ж само безпорадна, як і її бос.
Аби ви та ваша команда завжди перебували в «зарядженому» стані, дозволю собі дати кілька рекомендацій:
-
- Майте значущу ціль і гуманну Місію, яка надихає. Натхненно нагадуйте своїм співробітникам, у чому саме полягає ваша місія та як ви разом змінюєте світ.
- Давайте можливість кожному співробітникові відчути значущість його роботи, його щоденного внеску в досягнення Мети.
- Хваліть своїх підлеглих за професійні успіхи перед усім колективом.
- Нагороджуйте свою команду, коли у вас достатньо сил для змін, ― ваші люди відчуватимуть це, та їхня швидкість прискориться.
- Сприяйте здоровому способу життя ваших співробітників, заохочуйте їх до спорту.
- Влаштовуйте такі корпоративні заходи, в яких може брати участь уся родина.
- Долучайте до проявів соціальної корпоративної відповідальності співробітників ― вони більшою мірою відчуватимуть себе корисними для світу.
- Приділяйте ваш особистий час та увагу спілкуванню із співробітниками.
- Вчасно попереджайте синдром професійного емоційного вигорання.
- Майте мужність звільняти тих, хто за морально-етичними якостями та життєвими цінностями не відповідає філософії вашої компанії. Професіоналізм у цьому випадку не має вирішального значення.
- Генеруйте, зберігайте і відновлюйте вашу енергію та енергію вашої команди й досягайте ваших амбітних цілей!